Zlín jako krajské město potřebuje nové atraktivní místo pro setkávání mladých talentů, začínajících podnikatelů a studentů.

To bude základem ekosystému nových startupů a rozvoje moderních oborů podnikání. Podle zkušeností z progresivních měst je tato věc důležitým předpokladem k probuzení aktivity a restartu celého zlínského regionu.

 

„Jedním z našich klíčových problémů je absence přirozeného podnikatelského hubu, kde by se mohli podnikatelé a inovativní lidé setkávat, inspirovat se navzájem a spolupracovat. Potřebujeme místo, kde se budou potkávat všechny “mladé” profese. Něco jako mix coworkingového prostoru a inkubátoru, kde budou mít lidé možnost rozvíjet své projekty a zároveň se učit od zkušenějších,“ potvrzuje Martin Bernátek, bývalý majitel úspěšného e-shopu Ovečkárna, který dnes prostřednictvím svého fondu Entita WTF podporuje moderní obory podnikání. Chce i nadále podnikat ze Zlína a přispět k využití jeho potenciálu. Také proto začal, jako jeden z úspěšných lidí, své podněty předávat zlínské rozvojové agentuře ZRIA, která má, mimo jiné, podporovat právě inovativní podnikatelské obory.

 

„Inspirací máme celou řadu, ať už z Česka nebo ze světa. Dobrým domácím příkladem je jihomoravský JIC, který pomáhá studentům a začínajícím startupovým projektům. Ze světa je to třeba estonský Tallinn. Toto město poskytuje svou infrastrukturu mladým inovativním firmám s progresivními nápady, aby je mohly v reálném životě odzkoušet. Jde například o „chytré popelnice“. Firma může jejich funkčnost vyzkoušet v reálném životě, a ještě dostat zaplaceno, pokud zefektivní svoz odpadu,“ uvedl ředitel strategického úseku ZRIA Petr Kubíček. Také on považuje vznik místa, kde se budou inovativní lidé potkávat za nesmírně důležitý. „Od počátku přemýšlíme o umístění třeba v prostorách baťovského areálu. Ideálně v návaznosti například na budovy 14 a 15, které mají genia loci, knihovnu a další instituce. Chceme umístění s příběhem, kam budou všichni rádi chodit a budou to mít blízko,“ potvrzuje Kubíček.

 

Podpora podnikání ve Zlíně musí podle Martina Bernátka zahrnovat nejen finanční investice, ale právě vytvoření vhodného prostředí pro networking a spolupráci. „Místo, kde se lidé mohou setkávat, diskutovat a spolupracovat, je základ. Nemůžeme očekávat, že lidé budou chtít jít do klasického podnikatelského centra, když tam není život. Mladí potřebuji také pracovní zázemí, nemají peníze na to si platit kanceláře, ale chtějí někam jít, pracovat tam, debatovat. Z toho vznikají skvělé nápady,“ říká Bernátek. Věří, že Zlín má potenciál stát se centrem inovací a podnikání, pokud se region dokáže poučit z úspěchů jiných měst a vytvoří podmínky pro rozvoj mladých firem. „Potřebujeme propojit město, univerzitu a podnikatele tak, aby vznikl silný ekosystém, který bude přitahovat talenty a investice. Je skvělé, že se toto téma začíná otevírat! Je důležité, že se tyto aktivity začínají rozvíjet a ZRIA usiluje o prostředí, kde se mladí lidé nebojí realizovat své nápady a kde region může v budoucnu profitovat z jejich úspěchů,“ uzavírá.