Blockchain jako decentralizovaná databáze přístupná všem uživatelům internetu, Web 3.0 jako další fáze vývoje webu, která umožní získat bezpečnější a svobodnější místo ve virtuálním prostředí, kde například nebudou data uživatelů kontrolována a obchodována obrovskými nadnárodními technologickými institucemi. To jsou moderní technologické příležitosti, na nichž chce postavit svou transformaci Zlínský kraj. Proto je součástí jeho rozvojové agentury ZRIA také organizace Web3 Hub Zlín, jejímž cílem je proměnit Zlín a region v centrum decentralizovaných technologií.

 

„Zlín se může stát strategickým hráčem na poli blockchainových technologií s potenciálem stát se jejich centrem v Česku a na Slovensku. Klíčem k dosažení této vize je strategické partnerství s venture fondy, které posílí místní inovační ekosystém. Evropská komise plánuje vydat stanovisko k blockchainovým technologiím a jejich využívání, které by mohlo Zlínu otevřít dveře k vytvoření celoevropského testovacího prostoru např. pro validaci diplomů. Na tento ambiciózní projekt zpracováváme záměr, který plánujeme představit přímo v Bruselu. Naší prioritou je také podpora perspektivních startupů v tomto odvětví prostřednictvím propojení s investory a zajištění grantové podpory,“ uvedl k cílům ředitel strategického úseku ZRIA Petr Kubíček.

 

Web3 Hub Zlín: motor inovace a modernizace ve Zlínském kraji

 

Web3 Hub Zlín byl založen v roce 2023 a aspiruje na to stát se lídrem v oblasti Web3 technologií a blockchainu, vedoucím projektu je Ing. Tomáš Hasík. „Naším cílem je proměnit Zlín v centrum decentralizovaných technologií (DLT), vytvářet nová pracovní místa a přitahovat talenty. Při naší práci se zaměřujeme především na osvětu, vzdělávání, propojování univerzity a firem. Nejsme uzavřená skupina „ajťáků“, ale naším cílem je střední školství, vysoké školství, byznys i běžný občan,“ vysvětluje Hasík a zdůrazňuje, že celý záměr může mít široký dopad na rozvoj celého regionu i kvalitu života všech obyvatel.

 

Vedoucí projektu Web3 Hub Tomáš Hasík

Vedoucí projektu Web3 Hub Tomáš Hasík

 

Akademie – přednášky pro veřejnost i nové předměty na univerzitě

 

Web3 Hub si od svého vzniku klade za cíl nejen propagovat Web3 technologie, ale také vytvářet vzdělávací příležitosti, které připraví studenty na budoucí výzvy v ICT sektoru. „Během prvního roku činnosti jsme uspořádali 18 přednášek a workshopů, které oslovily téměř tisíc účastníků z řad veřejnosti a studentů středních škol. Tyto akce zahrnovaly úvodní přednášky o Web3 a blockchainu na Fakultě aplikované informatiky UTB ve Zlíně, které přispěly k šíření povědomí o těchto technologiích a zvýšily zájem o další vzdělávání v této oblasti,“ popisuje Tomáš Hasík.

Jedním z klíčových momentů roku 2024 je spuštění nového kurzu na téma Algoritmický trading, který vznikl ve spolupráci s Fakultou managementu a ekonomiky UTB ve Zlíně a bude se vyučovat v zimním semestru. Tento kurz je odpovědí na rostoucí poptávku po specializovaných odbornících v oblasti finančních technologií a poskytuje studentům praktické dovednosti potřebné pro moderní a čím dál populárnější algoritmické obchodování. V rámci plánovaných aktivit na rok 2025 Web3 Hub připravuje zavedení nového předmětu zaměřeného na umělou inteligenci, který rozšíří vzdělávací nabídku a poskytne studentům přístup k nejnovějším poznatkům v ICT.

Mezinárodní spolupráce je dalším důležitým aspektem akademických aktivit Web3 Hubu, momentálně pracuje na zahájení spolupráce s univerzitami ve Vídni, Krakově a Bratislavě. Tato partnerství umožní zavádění nových předmětů a mimoškolních kurzů s hostujícími profesory, což zajišťuje vysokou kvalitu vzdělávání. Web3 Hub se tak stává nejen regionálním, ale i mezinárodním centrem pro vzdělávání v oblasti Web3 technologií.

 

omáš Hasík jako jeden ze spíkrů na diskuzním panelu brněnské konference Cryptonight

Tomáš Hasík jako jeden ze spíkrů na diskuzním panelu brněnské konference Cryptonight

 

Byznys – nová pracovní místa i podpora regionální ekonomiky

 

Web3 Hub Zlín hraje klíčovou roli v podpoře podnikání v oblasti Web3 technologií a blockchainu. Od svého vzniku se zaměřuje na budování silné komunity podnikatelů a inovátorů, kteří mají zájem o využití těchto technologií ve svých projektech. Web3 Hub aktivně propojuje místní podnikatele s kryptofirmami a investory, mezi nejvýznamnějšími z nich stojí za zmínku např. Coinmate a.s., s cílem vytvořit robustní ekosystém podporující vznik nových startupů.

Web3 Hub nyní usiluje o možnost navázání partnerství s Evropskou Blockchainovou Infrastrukturu Služeb (EBSI), v rámci kterého by se Zlín mohl stát testovacím prostředím pro blockchainové projekty. Tento krok by umožnil testování inovativních blockchainových aplikací, které by mohly významně ovlivnit jak regionální, tak národní ekonomiku. EBSI se zaměřuje na implementaci blockchainových technologií v oblastech, jako je ověřování diplomů, správa digitálních identit a decentralizované služby, což by mohlo přispět k modernizaci a zvýšení důvěryhodnosti těchto technologií v České republice.

Do budoucna Web3 Hub plánuje další rozšíření spolupráce s místními i zahraničními partnery. „Cílem je vytvořit až 20 nových pracovních míst v ICT sektoru do konce roku 2024 a podpořit vznik 50 nových Web3 firem do roku 2027. V rámci této strategie připravujeme akce a konference jako Block24, které mají za cíl propojit startupy s investory a firmami, a tím podpořit vznik nových podnikatelských projektů v oblasti Web3. Dlouhodobou vizí Web3 Hubu je vytvoření firmy s hodnotou přesahující miliardu dolarů do roku 2033, což by představovalo zásadní milník pro regionální ekonomiku,“ popisuje ambiciózní plány Tomáš Hasík.

 

Občan – povědomí o technologiích a lepší veřejné služby

 

Web3 Hub nezapomíná ani na širší veřejnost a na zapojení občanů do transformace regionu prostřednictvím moderních technologií. Klíčovým cílem je šíření povědomí o Web3 technologiích mezi obyvateli Zlínského kraje a podpora jejich aktivního zapojení do vznikajícího technologického ekosystému.

V rámci EBSI by se Zlín mohl stát jedním z prvních míst v České republice, kde se testují inovativní blockchainové projekty zaměřené na zlepšení veřejných služeb.

„Díky této iniciativě budou moci obyvatelé regionu využívat moderní technologie pro ověřování diplomů, správu digitálních identit a další decentralizované služby, což přispívá ke zlepšení kvality veřejných služeb a zvyšuje důvěru občanů v nové technologie. Zlepší se tak digitální veřejné služby, což pocítí všichni obyvatelé,“ řekl Tomáš Hasík.

Web3 Hub Zlín se také aktivně zapojuje do organizace akcí pro širokou veřejnost, které mají za cíl přiblížit Web3 technologie lidem všech věkových kategorií. Součástí této strategie je i spolupráce s místními školami a institucemi, kde se Web3 Hub snaží motivovat mladé talenty ke studiu na UTB a k zapojení do ICT sektoru. I ve druhé části roku 2024 plánuje Web3 Hub pokračovat v organizaci přednášek, workshopů a dalších akcí zaměřených na zvyšování povědomí o Web3 technologiích a jejich potenciálu pro regionální rozvoj.

Díky aktivnímu zapojování do nadregionálních projektů a mezinárodní spolupráci se Web3 Hub stává významným hráčem na poli modernizace veřejných služeb a zlepšení kvality života obyvatel Zlínského kraje. Tento přístup reflektuje odhodlání Web3 Hubu přinášet inovace nejen do podnikatelské a akademické sféry, ale také do každodenního života občanů.

 

Klíčová role, která bude postupem času více a více vidět

 

Web3 Hub je díky všem popsaným činnostem, které každodenně vykonává, centrem inovací a modernizace, a také katalyzátorem pro trvalý ekonomický růst a zlepšení kvality života v regionu. S podporou místních i zahraničních partnerů, silným zaměřením na vzdělávání a úsilím o zapojení široké veřejnosti do technologického rozvoje se Zlínský kraj postupně stává jedním z klíčových hráčů na poli Web3 technologií a blockchainu v České republice a Evropě.