Jako příklady úspěšné transformace a inspirace pro Zlín a celý kraj slouží proměna bývalých průmyslových areálů na moderní multifunkční prostory plné života a podnikatelských nápadů v polské Lodži a estonském Tallinnu. Ukázala to pracovní cesta ředitele strategického úseku krajské rozvojové společnosti ZRIA Petra Kubíčka. Ten se v obou městech sešel se zástupci obdobných organizací, které místní proměnu nastartovaly, a řídily transformaci Manufaktury v Lodži a Telliskivi Creative City v Tallinnu. 

 

„Vzhledem k tomu, že ZRIA zajišťuje projekty zaměřené na rozvoj celého regionu, je zásadní poučit se z úspěšných evropských měst. Pochopit strategie, které vedly k tomuto úspěchu. Ty budou základem pro naše záměry transformace, pomohou přilákat podniky, podpoří inovace a zlepší životní podmínky ve městech. Obě navštívená města poskytují cenné případové studie v oblasti regenerace sídel, ekonomického rozvoje a strategického plánování pro inovace a udržení talentů,“ řekl Petr Kubíček. 

 

Lodž a Zlín nespojuje jen architektura červených cihel, ale také monoprůmyslová minulost, obě města navíc vnímají místní univerzitu a urbanismus jako pilíře svého dalšího rozvoje. Lodž byla významným centrem textilního průmyslu, stejně jako Zlín průmyslu obuvnického. V obou městech zůstaly staré areály. „Lodž nyní tepe životem a její proměna je fascinující. Areály se změnily v pulzující centra, kde se lidé setkávají, pracují, odpočívají a baví se,“ řekl Petr Kubíček.  

 

Například Manufaktura, stará textilní továrna, je dnes jedním z největších nákupních a kulturních center Evropy. Bývalá elektrárna se změnila na moderní kulturní centrum s planetáriem, vědeckým centrem a interaktivními expozicemi. Další z textilních továren je kreativním hubem plným designérských studií, galerií, barů a restaurací. A další historický průmyslový komplex byl proměněn na moderní byty a ateliéry, které přitahují mladé umělce. „Atraktivní urbanismus, prostředí, které je příjemné, udržitelné a podporuje kvalitu života lokálních obyvatel je jedním ze základních pilířů, na nichž chceme budoucnost Zlínského kraje stavět. A právě baťovský areál ve Zlíně je územím s potenciálem pro podobnou společenskou a kulturní revitalizaci jako to v Lodži,“ uvedl ředitel Kubíček. 

 

Projekt Telliskivi Creative City zase vznikal od roku 2007 v bývalém areálu Baltské železnice v Tallinu. Dnes zahrnuje 10 budov a 300 společností, z nich 90 procent je kreativních. Například projekty Tallin Test Bed a Tallinnovation udělaly z města magnet na talenty a investice z celého světa a ukázaly způsoby, jak mohou města a kraje podporovat růst a inovace. Talinn Test Bed je unikátní platforma pro startupy a firmy testující své produkty a služby v reálném městském prostředí. Díky tomu a novým nápadům kvalita života místních obyvatel prudce stoupá. Tallinnovation zase propojuje město s technologickými firmami do dynamického ekosystému plného kreativity. Tento přístup vedl například k úspěchu firmy, která vyvinula nákladní kolo usnadňující dopravu po městě nebo společnosti, která vyvinula platformu pro výměnu dat pro rozvoj městské infrastruktury. 

 

„Lokální strategie tady upřednostňují jednoduchost před komplexností, což má mnoho výhod. Získali jsme řadu inspirací pro Zlínský kraj. Propojení komunity, inovací a podnikání bylo velmi přínosné,“ uzavřel Kubíček.